LifeFree.pl

"Człowiek i jego symbole" czyli C.G. Jung w pigułce

„Człowiek i jego symbole” to dzieło C.G. Junga oraz zespołu jego uczennic i uczniów. Książkę otwiera tekst, napisany przez Junga niedługo przed śmiercią, a w którym skupia się on na snach i ich roli w kontakcie z nieświadomością.
Mirosław Piróg
Mirosław Piróg

Joseph Henderson omawia rolę starożytnych mitów w życiu współczesnego człowieka. Marie Louise von Franz napisała znakomity rozdział poświęcony indywiduacji. Aniela Jaffe omawia symbole w sztuce, a Jolande Jacobi przedstawia przykładową analizę serii snów w procesie analitycznym.

Całość stanowi znakomite wprowadzenie w podstawowe zagadnienia psychologii analitycznej, bardzo dobrze przełożone przez Roberta Palusińskiego i poprzedzone, jak zwykle erudycyjnym, wstępem Jerzego Prokopiuka. Ponad 180 ilustracji stanowi doskonały komentarz do tekstów i wzbogaca ich odbiór.

Jak napisałem w rekomendacjach na okładce: książka to prawdziwy Jung w pigułce i jest to bez wątpienia właśnie ta pigułka, po którą Neo sięgnął w „Matriksie”. Uważna lektura pokazuje bowiem, że możemy postrzegać świat w sposób symboliczny, odkrywając jego głębsze znaczenie i ucząc się percepcji symbolicznej. Przekaz ten stanowi istotę przesłania Junga dla ludzi współczesnych, którym brakuje życia symbolicznego i uwięzieni są w płaskiej rzeczywistości materialistycznego i komercyjnego świata.

Tymczasem to, co nadaje życiu sens to odkrycie, że uczestniczymy w rzeczywistości o wiele bogatszej, objawianej nam przez symbole. Symbole są bowiem transformatorami energii psychicznej, która dzięki nim płynie do świadomości, wzbogacając ją i tworząc żywotną więź z nieświadomością. Doświadczając symboli włączamy się w naturalny proces życia, jak pisze Jung: „Podobnie jak roślina wytwarza kwiat, tak psyche kreuje symbole. Każdy sen jest dowodem tego procesu”.


Akademia Jungowska

Tagi

Ludzie

Mirosław Piróg

Mirosław Piróg

Trener
dr hab., adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego; studiował fizykę teoretyczną i filozofię; autor książek „Psyche i symbol”, „Williama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego”. Prowadzi wykłady i warsztaty Akademii Jungowskiej .

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Seks i ból. Fragment książki „Uniesienie spódnicy” (część 3)

Seks i ból. Fragment książki „Uniesienie spódnicy” (część 3)

Recenzje
piątek, 17 lipca 2020, 07:52
„W bólu rodzić będziesz” – kto nie słyszał tych słów? Nie trzeba być katoliczką, żeby je znać. Gdy jedna z moich rozmówczyń nie czuła porodowego bólu, przeraziła się, że coś się dzieje nie tak i zaczęła się zastanawiać, jak ona ma urodzić...

Zobacz również